Faktura VAT marża – kto może wystawić?


Faktura VAT marża jest zwykłym dokumentem sprzedaży podlegającym szczególnej formie rozliczania należnego podatku od towarów i usług. Szczególna forma polega na naliczeniu i odprowadzeniu podatku VAT wyłącznie od osiągniętej marży, a nie od całej wartości sprzedaży, jak to ma miejsce przy sprzedaży standardowej. Marża w tym wypadku jest różnicą pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży towaru lub usługi pomniejszona o wartość obliczonego podatku. W przypadku, gdy jedna ze stron transakcji zastosuje ten szczególny rodzaj obliczenia VAT, to druga strona, będąca podatnikiem VAT nie będzie mogła odliczyć podatku VAT – nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Tę szczególna formę naliczania podatku mogą stosować podmioty, które oferują do sprzedaży towary używane, działa sztuki, przedmioty o wartości kolekcjonerskiej, przy sprzedaży antyków lub świadczenia usług turystycznych. Najczęściej możemy spotkać komisy samochodowe oferujące klientom zakup używanego samochodu na podstawie faktury VAT marża. Prawidłowo wystawiona faktura VAT marża powinna zawierać przede wszystkim odpowiednia frazę świadczącą o rodzaju działalności. Może to być przykładowo:

  • marża dla biur podróży – gdy mamy do czynienia ze świadczeniem usług turystycznych;
  • marża na towary używane – w przypadku sprzedaży towarów używanych, np. samochody używane;
  • procedura marży na dzieła sztuki – wówczas, gdy dostarczane są towary będące działami sztuki;
  • marża na przedmioty kolekcjonerskie i antyki – w przypadku dostarczenia przedmiotów uważanych za kolekcjonerskie i antyczne.

Ponadto na fakturze VAT marża powinny znajdować się standardowe oznaczenia dokumentu sprzedaży, czyli jej kolejny numer zgodny z przyjętą polityką numerowania dokumentów sprzedaży w firmie, data wystawienia dokumentu, oznaczenia sprzedającego i kupującego (imiona i nazwiska lub nazwy firm wraz z adresami), numery NIP zarówno sprzedawcy jak i nabywcy, nazwę towaru lub świadczonej usługi wraz z podaną miarą i ilością lub zakresem wykonanej usługi, oraz wartości kwot należnych za towar lub usługę.

Istotne jest również to, aby przy wystawieniu faktury VAT marża podatnik sporządził drugi dokument służący do prawidłowego rozliczenia podatkowego. Drugi dokument będzie zawierał, oprócz danych z samej faktury, szczegółowe rozliczenie, czyli wartość zakupu towaru, wartość sprzedaży towaru, i wyliczoną wartość podatku od różnicy pomiędzy zakupem a sprzedażą. Drugi dokument, rzecz jasna, nie jest pokazywany nabywcy – stanowi tajemnicę handlową sprzedawcy i służy tylko i wyłącznie do prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym. kupujący dostaje niejako uproszczona wersję.

Dla zainteresowanych udostępniamy przykładowy formularz Faktury VAT marża wraz z dokumentem dodatkowym. Formularz zawiera wszystkie niezbędne dane. Plik w formacie PDF.

Osoby zainteresowane podjęciem współpracy z naszym Biurem Rachunkowym prosimy o kontakt telefoniczny lub o wypełnienie formularza obok. Zapraszamy do współpracy.