Kontrola w firmie. Skuteczny sprzeciw.


Kontrola w firmie, przedsiębiorstwie to zawsze dla przedsiębiorcy czas niezbyt przyjemny. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, lub ponosi odpowiedzialność skarbową w Spółce stara się przygotować to takiego zdarzenia jak tylko najlepiej potrafi. Niemniej jednak, pomimo dużych starań, często wynik kontroli nie napawa optymizmem. Tym bardziej, że za niedociągnięcia czeka ukaranie co najmniej mandatem. Niewiele osób jednak wie, że może wnieść przeciwko niepoprawnie przeprowadzanej kontroli sprzeciw.
W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku, ciągle obowiązującej, znajduje się artykuł 84c pkt. 1, mówiący o tym, że przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania czynności kontroli w firmie przez organ upoważniony do tejże kontroli w przypadku gdy weryfikacja nie przebiega zgodnie z zasadami określonymi w innych artykułach wspomnianej już ustawy. Zgodnie z kolejnymi punktami Art. 84c przedsiębiorca powinien wnieść sprzeciw na piśmie do organu podejmującego i wykonującego kontrolę, a o wniesieniu takiego sprzeciwu powiadamia na piśmie kontrolujących inspektorów. Sprzeciw powinien być wniesiony w terminie 3 dni od dnia rozpoczęcia kontroli w firmie. i zawierać uzasadnienie. Co ciekawe, skuteczne wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych przez organ kontrolujący z chwilą doręczenia kontrolującemu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu. Wstrzymanie czynności kontrolnych trwa do czasu rozpatrzenia wniesionego sprzeciwu.

Po otrzymaniu sprzeciwu (lub zażalenia) dotyczącego przeprowadzanej kontroli w firmie, organ kontrolujący w ciągu 3 dni powinien to zażalenie rozpatrzyć i wydać postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych lub o kontynuowaniu czynności kontrolnych. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie zgadza się na postanowienie Organu kontrolującego, a w dalszym ciągu uważa, że przeprowadzana kontrola w firmie nie jest prowadzona zgodnie z Ustawą, może wnieść w ciągu 3 dni zażalenie od wydanego postanowienia. Rozstrzygnięcie zażalenia na postanowienie o wstrzymaniu bądź nie wstrzymaniu czynności kontrolnych powinno zapaść w ciągu kolejnych 7 dni licząc od dnia jego wniesienia. Jest istotne, czy organ kontrolujący dotrzymał obowiązujących terminów, gdyż ich nie dotrzymanie jest równoznaczne w skutkach z wydaniem postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem źródłowym: Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku, w szczególności do zapoznania się z artykułem 84 mówiącym właśnie o opisywanym zagadnieniu. Ustawa do pobrania w pliku PDF.

Jeśli mają Państwo swoja działalność gospodarczą, lub chcą podwyższyć standard obsługi księgowej w swojej firmie zapraszamy do kontaktu z naszym BIUREM RACHUNKOWYM telefonicznie lub za pośrednictwem formularza zamieszczonego obok. Gwarantujemy najwyższej jakości usługi księgowości dla firmy.