Konto firmowe dla działalności gospodarczej


Konto firmowe to nic innego jak zwykły rachunek bankowy (konto bankowe) otwarty dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, lub dla firmy posiadającej osobowość prawną w celu dokonywania wszelkiego rodzaju rozliczeń z fiskusem, czyli do opłacania należnych danin, podatków, składek oraz do rozliczeń pomiędzy kontrahentami. O ile w przypadku wszelkiego rodzaju spółek i firm zarejestrowanych jako osoby prawne posiadanie bankowego rachunku firmowego jest obligatoryjne, o tyle w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej już nie.  Co prawda większość z przedsiębiorców raczej nie wyobraża sobie swojej działalności opartej tylko i wyłącznie na przepływach gotówkowych, to posiadanie konta firmowego nie jest narzucone przez żadne obowiązujące regulacje podatkowe.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą posiadać firmowego rachunku bankowego na potrzeby rozliczeń z fiskusem. Do wszelkiego rodzaju rozliczeń z powodzeniem i zgodnie z obowiązującym prawem mogą wykorzystywać posiadane konto osobiste. Z prywatnego konta osobistego mogą opłacać należności wynikłe z prowadzonej działalności gospodarczej, opłacać należne daniny, odbierać nadpłaty podatków, przyjmować wpływy itd. Problematyczne może być jedynie otrzymanie nadpłat podatku VAT, gdyż niektórzy urzędnicy skarbowi są przekonani, że zwrot nadpłaty VAT powinien być przekazany przedsiębiorcy na jego rachunek firmowy. Większym problemem dla przedsiębiorcy jest podejście banku, w którym ma konto na wykorzystanie osobistego rachunku do działań gospodarczych. Niektóre banki w umowach zawierają klauzulę, która wyraźnie zabrania tego typu działania. Jest to oczywiście obrona banku przed masowym spadkiem klientów mających założone konta firmowe. Wiadomo, że prowadzenie firmowego rachunku bankowego jest sporo droższe, niż prywatnego. Oczywiście, banki proponują różne usługi „firmowe”, które są zazwyczaj reklamowane, ale czy różnica w opłacie za prowadzenie rachunku jest na tyle duża, aby warto było posiadać takowy? Prowadzenie przez przedsiębiorcę osobnego rachunku firmowego na pewno pozwala oddzielić finanse prywatne, domowe od finansów prowadzonej działalności gospodarczej, ułatwia prowadzenie księgowości firmy, pozwala uniknąć problemów z rozliczeniem różnic kursowych, niweluje do zera wątpliwości dotyczące zaliczenia kosztów prowadzenia rachunku do kosztów działalności firmy. Każdy przedsiębiorca sam powinien zdecydować, czy prowadzenie osobnego konta firmowego jest warte należności, jakie pobiera bank.

Obowiązkiem zaś każdego podatnika, osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarcza jest zgłoszenia w odpowiednim Urzędzie Skarbowym wszystkich kont bankowych związanych z prowadzoną działalnością. Obowiązkowo należy zgłaszać wszystkie nowo otwierane konta, posiadane, subkonta  oraz lokaty terminowe. Trzeba również powiadomić o założeniu kolejnych lokat w tym samym banku oraz o odnawianiu (tzw. rolowaniu) już istniejących. Przedsiębiorca ma na to 7 dni. Należy tu zwrócić uwagą, że wszelkiego rodzaju konta zakładane tylko i wyłącznie do przekazywania środków pomiędzy stronami transakcji nie są kontami operacyjnymi i nie podlegają zgłoszeniu w urzędzie skarbowym.
Nie ma znaczenia, z punktu widzenia urzędu skarbowego, jakie konto jest wykorzystywane do rozliczeń w przypadku rozpoczęcia egzekucji komorniczej niezapłaconych podatków czy danin. Tytuł wykonawczy może być zaadresowany do wszystkich banków prowadzących rachunki przedsiębiorcy.

Prowadzisz działalność gospodarczą? Nie masz swojego biura rachunkowego? Zadzwoń. Przedstawimy swoją ofertę na prowadzenie księgowości w Twojej firmie.