Opłaty za wywóz śmieci w księgach rachunkowych


Od kiedy weszła nowa tak zwana „Ustawa śmieciowa”, a było to 1 lipca 2013 roku, oprócz bólu głowy, jaki powstał u włodarzy miast i gmin dotyczącym rozpisywania i rozstrzygania przetargów, powstały niedomówienia dotyczące sposobów księgowania opłat pobieranych ze tę właśnie usługę wykonywana przez Urzędy Miast, czy Urzędy Gmin. Pobrane od mieszkańców należności z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi stanowią obecnie dochód gminy. W związku z tym zastosowanie maja przepisy ustawy z dnie 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zmianami). Po kilku miesiącach obowiązywania ustawy pojawił się problem jak ując opłaty pobierane od mieszkańców w imieniu gminy w KSIĘGACH RACHUNKOWYCH zarządcy danej nieruchomości gminnej. Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów z dnia 17 września 2013 roku należy przyjąć, że wpłacane przez lokatorów kwoty nie stanowią należności zarządcy. W ewidencji księgowej Zarządcy, bez względu na to, czy jest to Zakład Budżetowy, czy Spółka Prawa Handlowego pełniąca funkcję zarządcy nieruchomości wpływ opłat za śmieci od lokatorów, oraz ich późniejsze przekazanie do gminy przebiega bezwynikowo.

Sposoby księgowania w księgach rachunkowych:

  • wpływ środków tytułem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: Wn konto 131 (Rachunek bieżący samorządowych zakładów budżetowych) lub Wn konto 13-0 (Rachunek bieżący w Spółkach prawa handlowego) i odpowiednio Ma konto 225 – Rozrachunki z budżetami i Ma konto 24 – Pozostałe rozrachunki.
  • przelew środków na rachunek Urzędu Gminy: Wn konto 225 lub Wn konto 24 dla spółek prawa handlowego oraz Ma konto 131 lub Ma konto 13-0.

Jeśli powstanie saldo kredytowe na dzień bilansowy, opłata ta stanowi zobowiązanie z tytułu nieopłaconej opłaty śmieciowej podlegające prezentacji w bilansie przedsiębiorstwa w pozycji B.III.2 g) pasywów jako zobowiązanie krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń.
W przypadku uiszczenia opłaty śmieciowej na rzecz gminy z tytułu obsługi własnych nieczystości komunalnych należy zaliczyć ja do kosztów działalności operacyjnej, zapisem w Księgach rachunkowych na Wn konto 40-3 (Podatki i opłaty) oraz Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”

W przypadku chęci uzyskania większej ilości informacji lub chęci nawiązania współpracy z naszym BIUREM RACHUNKOWYM prosimy o wypełnienie formularza obok.