PRACA ZA GRANICA I ROZLICZENIE


Jeśli pracowałeś w roku 2012 za granicą Polski i uzyskałeś dochody z tytułu pracy, to istnieje obowiązek rozliczenia się z nich również w naszym kraju. Jest to niezmiernie ważne w przypadku, gdy jesteś podatnikiem mającym miejsce zamieszkania w Polsce. W większości przypadków taki przypadek reguluje dwustronna umowa pomiędzy państwami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Generalnie, zgodnie z tą umową, wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej wykonywanej przez osobę posiadającą miejsce zamieszkania w jednym z państw podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie. Jeśli natomiast praca wykonywana jest również w drugim państwie, to dochód uzyskany może być opodatkowany w obydwu państwach. Jeśli natomiast podatnik spełnia jednocześnie trzy warunki:
– podatnik przebywa w drugim państwie nie dłużej niż określony czas (najczęściej jest to 183 dni), ponadto
– koszt uzyskanego wynagrodzenia jest ponoszony przez pracodawcę, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby firmy w drugim państwie, oraz
– uzyskane wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub placówkę stałą, którą pracodawca posiada w drugim państwie,
to uzyskany dochód może być opodatkowany tylko w jednym państwie, w państwie zamieszkania podatnika.

Istnieją dwie metody unikania podwójnego opodatkowania. Pierwsza metodę, tak zwaną „metodę wyłączenia z progresją” stosuje się wówczas, gdy dochód został osiągnięty w państwie, z którym Polska ma podpisaną stosowną umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Do tych państw należą: Albania, Austria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Irlandia Północna oraz Włochy. W przypadku uzyskania dochodu w wymienionym państwie, w Polsce wyłącza się ten dochód z podstawy opodatkowania, ale do ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu (tego, który podlega opodatkowaniu w naszym kraju), stosuje się stawkę podatku właściwą dla całości osiągniętego dochodu, czyli łącznie z dochodem uzyskanym za granicą. Gdy podatnik spełni powyższe warunki, ma obowiązek złożenia zeznania rocznego tylko wówczas, gdy osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce lub będzie chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, np wraz z małżonkiem.

W przypadku uzyskania dochodu w państwach takich jak: Belgia, Holandia, Islandia, Kazachstan, Rosja i Stany Zjednoczone zastosowanie ma tzw metoda odliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą.

W przypadku chęci rozliczenia podatku prosimy o wypełnienie formularza obok.