Sprawozdanie finansowe – zasady i terminy


Sprawozdanie finansowe, zgodnie z obowiązującą Ustawą o Rachunkowości sporządza się na koniec roku obrachunkowego, na dzień dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Obowiązkowi sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego podlegają wszystkie spółki prowadzące tak zwaną pełną księgowość, czyli prowadzące księgi rachunkowe. Składowymi pełnego sprawozdania finansowego są bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa zawierająca wprowadzenie do sprawozdania finansowego wraz z informacjami dodatkowymi i objaśnieniami. Osobą odpowiedzialną w Spółce za sporządzenie sprawozdania finansowego zazwyczaj jest Prezes Zarządu, ale jego zatwierdzenie należy już do organu zatwierdzającego. W zależności od rodzaju podmiotu, organem zatwierdzającym może być Walne Zgromadzenie Udziałowców, organ założycielski lub właściciel.
Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w terminie do 3 miesięcy od zakończenia roku obrachunkowego (od dnia bilansowego). Jeśli rok obrachunkowy kończy się w dniu 31 grudnia, to do 31 marca sprawozdanie powinno być wykonane. Następnie Spółka ma kolejne 3 miesiące na jego zatwierdzenie, tak, aby w sumie cała procedura została zakończona w ciągu 6-ciu miesięcy od dnia zakończenia roku obrachunkowego. Od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego Zarząd spółki zobowiązany jest do złożenia go w swoim urzędzie skarbowym w ciągu 10 dni (wyjątkiem są spółki osobowe prowadzące pełną księgowość) oraz w ciągu 15 dni do złożenia w sądzie rejestrowym (KRS).

W przypadku niedopełnienia ustawowych terminów podmiot dopuszcza się popełnienia wykroczenia skarbowego zagrożonego sankcjami. Jeśli doszło do takiej sytuacji, to należy jak najszybciej wraz z dokumentacja złożyć oświadczenie o popełnieniu wykroczenia skarbowego. Tym samym wszcząć procedurę „czynnego żalu”, która może uchronić podmiot od ukarania za popełniony czyn zabroniony. Jak wynika z art. 79 pkt 4. Ustawy, niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie podlega karze grzywny lub karze ograniczenia wolności.  W przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie zostało złożone w terminie i nie został wniesiony akt „czynnego żalu” Sąd Rejestrowy wszczyna procedurę przymuszającą osoby odpowiedzialne do złożenia Sprawozdania wyznaczając dodatkowy, siedmiodniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu Postępowania Cywilnego o egzekucji świadczeń. Zazwyczaj jest to grzywna w wysokości tysiąca złotych.

Zapraszamy Właścicieli spółek, Fundacji i Stowarzyszeń do zapoznania się z ofertą prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania bilansów i sprawozdań finansowych w naszym biurze rachunkowym. Niejednokrotnie zlecenie księgowości firmy fachowcom przynosi niewspółmierne oszczędności nie tylko środków pieniężnych, ale czasu i nerwów związanych z obowiązkami wobec Urzędu Skarbowego i Sądu Rejestrowego (KRS).