URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI


Urlop macierzyński i rodzicielski zgodnie z Ustawą wejdzie w życie od 1 września 2013 roku. Nowe założenia przewidują wprowadzenie nowej instytucji – urlopu rodzicielskiego. Zmianie ulega przede wszystkim długość urlopu. Łączny wymiar obydwu urlopów wyniesie w sumie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka. Jeśli natomiast będzie poród mnogi, to odpowiednio od 65 do 71 tygodni, w zależności od mnogości urodzin. W proponowanych zmianach zwraca się uwagę przede wszystkim na to, aby umożliwić rodzicom dziecka dzielenie się uprawnieniem do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także dzielenie się wprowadzonym urlopem rodzicielskim.
W związku z tym, że projekt nie wprowadza zmian zarówno w wymiarze jak i w zasadach wykorzystywania urlopu macierzyńskiego, a jedynie wprowadza podwyższenie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego, oraz jeszcze dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, czyli urlopu rodzicielskiego korzystać z niego będą mogli matki (rodzice) będący aktualnie na urlopie macierzyńskim. Ponadto z wyższego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) będą mogli skorzystać także pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą korzystać z tych urlopów.

WYSOKOŚĆ ZASIŁKU PODCZAS URLOPU MACIERZYŃSKIEGO I RODZICIELSKIEGO:

Ustawa przewiduje, że zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił, tak jak to jest obecnie, 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (także do 26 tygodni) będzie wynosił co do zasady 60% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak pracownica podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem składając wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego, to wówczas przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka  będzie jej przysługiwał zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego. Rozwiązania dotyczące zasiłków macierzyńskich, dotyczą zarówno pracowników, jak i pozostałych osób, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub które do tego ubezpieczenia przystąpiły dobrowolnie. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego; osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło nie mają takiej możliwości.

Wszystkich zainteresowanych współpraca z naszym BIUREM RACHUNKOWYM prosimy o wypełnienie formularza obok lub o kontakt telefoniczny.