URLOP WYCHOWAWCZY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA


Urlop wychowawczy do tej pory był „przywilejem” osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wszyscy zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych, samozatrudnionych, współpracujących z przedsiębiorcą, duchowni oraz rolnicy takiego przywileju nie mieli. Pomimo jawnej dyskryminacji osób uprawiających tzw wolne zawody oraz osób przedsiębiorczych sektor ten rozwinął się najbardziej ze wszystkich pozostałych sektorów gospodarki. Wychodząc na przeciw dążeniom do zrównania praw rodziców względem swoich dzieci 21 czerwca 2013 roku Sejm uchwalił Ustawę o zmianie Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych powiązanych ustaw.
Główną zmianą jest fakt, że osoba, która zaprzestanie lub zawiesi prowadzenie własnej firmy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia 5 lat przez dziecko, będzie miała opłacane składki emerytalno-rentowe. Opłacającym będzie skarb państwa. Warunkiem niezbędnym do sfinansowania składek emerytalno – rentowych na urlopie wychowawczym będzie co najmniej półroczne opłacanie tychże składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Obecnie jest tak, że osoby ubezpieczone, takie jak na przykład przedsiębiorcy, czy zleceniobiorcy, które decydują się sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem, muszą rezygnować z aktywności zawodowej. W tym czasie nie podlegają ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i nie mają opłacanych składek. Dzięki wprowadzonym zmianom osoby legitymujące się co najmniej 6-miesięcznym stażem ubezpieczeniowym bezpośrednio przed okresem sprawowania opieki nad dzieckiem, będą miały opłacane z budżetu państwa składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych ma stanowić, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą pozarolniczą, oraz osób z nimi współpracujących kwota odpowiadająca 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno – rentowych.

Nowe przepisy powinny wejść w życie od 1 września 2013 roku.