Podatek VAT przy sprzedaży internetowej


Sprzedaż internetowa, to coraz częstsza forma handlu nie tylko przez osoby fizyczne, ale również przez podmioty gospodarcze lub spółki prawa handlowego. O ile w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, czy firm sprawa jest dość jasna, bo najczęściej takie podmioty korzystają z usług BIURA RACHUNKOWEGO, o tyle dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej nie jest to dość jasne. Osoby takie często nie zdają sobie sprawy, że wykonywana prze nie sprzedaż internetowa może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o VAT. Urzędy Skarbowe w ramach swoich czynności weryfikacyjnych sprawdzają transakcje przeprowadzane przez portale aukcyjne, czy też portale sprzedażowe.
Jak wynika z zapisu Ustawy o VAT (art.15 ust. 1) płatnikami tego podatku są osoby prawne, osoby nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Taki zapis jednoznacznie stwierdza, że osoba, która sprzedaje towary lub usługi przez internet może stać się podatnikiem podatku VAT, jeśli tylko charakter tej sprzedaży mają charakter i cechy działalności gospodarczej. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Doskonale wyjaśnia to prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 29 czerwca 2011 roku, sygn. akt I SA/OI 275/11, gdzie w uzasadnieniu czytamy: (…) przez działalność handlową należy rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupu towarów w celu ich odsprzedaży w sposób wskazujący na zamiar kontynuacji tej działalności. Działalnością handlową nie jest natomiast sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży, lecz spożytkowania w celach osobistych. Przy czym w sytuacji gdy osoba sprzedająca przedmioty swoim zachowaniem wykaże, że realizując tę sprzedaż działa w charakterze handlowca i chce oprócz tej transakcji kontynuować tę działalność, to sprzedaż taka będzie opodatkowana VAT (…). Dlatego też sprzedaż na portalu aukcyjnym niepotrzebnego prezentu urodzinowego nie będzie uznana za działalność gospodarczą. Natomiast ciągła sprzedaż, przy dużej ilości transakcji przez dłuższy okres czasu za taką działalność może być uznana.

Niemniej jednak osoba, która zarejestruje działalność gospodarczą w celu prowadzenia sprzedaży poprzez portal aukcyjny nie od razu musi stać się podatnikiem podatku VAT. Jeśli w danym roku obrachunkowym wartość sprzedaży nie przekroczyła wysokości 150 tyś złotych, to podatnik może być zwolniony z opłacania tego podatku. W przypadku takiej sytuacji jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży.